sobota, 23 kwietnia 2011

Co jest ważne — tam?

Mówi Matka.
 
— Jeżeli chodzi o Bartka, to mówiłyśmy ci, że nie zawiedziesz się na nim. Jego „złe" cechy były związane z jego ludzkim orga- nizmem. Te sprawy tutaj opadają z czło- wieka jak stare ubranie, a pozostaje to, czym żył naprawdę, co kochał, ku czemu dążył, z czym walczył i czasem ilość upadków jest zależna od trudności wybranej drogi. Ten, kto na wszystko się godził, dostosowy- wał, zawsze szedł z prądem — wybierał drogę ułatwioną, wygodną, na której trudno się potknąć, ale też taka droga prowadzi często donikąd — jest jak pętla, jak obwodnica dookoła własnej osoby. I tacy, którzy wydają się wam „porządnymi obywa- telami", jak ty mówisz, są ludźmi, którzy tu przychodzą „z pustymi rękoma", nadal ślepi i głusi — ale z własnego wyboru, dla wygody osobistej. Natomiast tacy jak Bartek, którzy z reguły przeciwstawiają się kompromisom, muszą wybierać i konsekwencje walki — życie trudne, jak po grudzie; jeśli często upadają, to przecież dlatego, że są bardzo obarczeni.
Tu się inaczej patrzy, a moja ukochana książka „Moc i chwała" Grahama Greena ma właśnie „nasze" spojrzenie. Ważne jest niepoddawanie się, wierność własnemu wy- borowi, nieustawanie w wysiłkach pomimo przeszkód — a upadki bywają miarą wielkości przeszkód w stosunku do sił człowieka (danych mu). Bartek miał taką właśnie drogę, zbyt ciężką na jego siły fizyczne i psychiczne, na jego wrażliwość, zdolność odbierania cierpienia i wytrzy- małość nerwową, bardzo już słabą. Często to, czego się człowiek wstydził „w życiu", tu jest mu zaszczytem, zwiększa jego „dorobek". Dlatego nic się nie przejmuj opiniami o Bartku, nawet gdybyś usłyszała złe. My go znamy takiego, jakim jest, a widzę, że i ty, córeczko, już go dobrze poznałaś.

Jakże fałszywy obraz ludzi sobie tworzymy, gdy tego wszystkiego nie wiemy, co widoczne jest tam. ...czasem ilość upadków jest zależna od trudności wybranej drogi
czy my potrafimy tak patrzeć na ludzi?
Ważne jest niepoddawanie się, wierność własnemu wyborowi, nieustawanie w wysiłkach pomimo przeszkód — a upadki bywają miarą wielkości przeszkód w stosunku do sił człowieka (danych mu).8 komentarzy:

 1. Dziekuje za ten cytat i komientarz
  Nela

  OdpowiedzUsuń
 2. "Ważne jest niepoddawanie się, wierność własnemu wyborowi, nieustawanie w wysiłkach pomimo przeszkód — a upadki bywają miarą wielkości przeszkód w stosunku do sił człowieka." Leszku dziękuję za te słowa, bardzo ich w ostatnim okresie potrzebuje. To smutne gdy zły stara się namieszać w naszym życiu ładując w nas to, co tak przyziemne...

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo mnie cieszy, że te słowa Ci się przydały.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakie to jest piękne! "Wierność wybranej drodze, Walka trwa o życie człowieka, trwa walka" - od razu przyszły mi na myśl słowa piosenki Izaiasha ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. masz rację. Często tworzymy sobie fałszywy obraz ludzi. Ale jeśli tak jest to nic nie szkodzi dopóki ten obraz powstaje w wyniku pomyłki a płynie z pragnienia poznania drugiego człowieka i z dobrych intencji tego, który chce poznać. Gorzej jeśli tworzymy fałszywy obraz by odpowiadał cieniom w naszym sercu a jeszcze gorzej gdy tych cieni lub wręcz ciemności nie dostrzegamy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Angeliko, to dobrze, że w tych słowach znalazłaś wsparcie dla swojej wierności na wybranej drodze..

  OdpowiedzUsuń
 7. Moherku, masz rację - bardzo celne jest Twoje uzupełnienie.

  OdpowiedzUsuń