sobota, 13 grudnia 2008

Bóg przyjmuje człowieka

Mama Anny o Bartku:

Nie zdążył się oczyścić „w życiu"; zrobi to tutaj.4 komentarze:

 1. .."nie zdążył oczyścić się w życiu zrobi to tutaj" -to mi przypomina, że tutaj, na ziemi oczyszczenie jest szybsze i mniej bolesne.
  Tam -jest dłuższe i boleśniejsze.
  Tylko nie wiem na jakiej podstawie tak uważam -nie pamiętam..:(
  Moherek

  OdpowiedzUsuń
 2. To jest ciekawe pytanie, jakie są różnice w tym dojrzewaniu tu i tam. Czy to jest dłużej, właściwie nie możemy powiedzieć - wszak dusze tam są poza czasem. A więc to nie daje się tak wprost przełożyć na czas.
  Natomiast podejrzewam, że istotna różnica może dotyczyć bolesności - z innych fragmentów tego świadectwa wiemy, że to, co najbardziej bolesne dla dusz czyśćcowych, to świadomość krzywd wyrządzonych innym. Im wcześniej się oczyścimy w życiu tu na ziemi, tym mniej krzywd zdążymy innym wyrządzić. Siłą rzeczy tym mniej bolesny będzie nasz okres czyśćca.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zgadzam się z tym co napisałeś:)
  Wiesz -zastanawiałam się nad problemem czasu. Tu na ziemi czas odmierzają wskazówki zegara (lub cyferki na tarczy). A tam - mierzy się go zmianami, które zachodzą w duszy. Więc w jakiś sposób i tam czas płynie -prawda?

  Moherek

  OdpowiedzUsuń
 4. My nie potrafimy nawet myśleć poza czasem - stąd to tak trudne do wyobrażenia. Kiedyś napisałem taki tekst o tym, jak świat widzi mrówka.

  OdpowiedzUsuń